28 marca 2014

Białko z głębin, czyli o wartościowym frutti di mare.

Owoce morza  - szeroko znane jako frutti di mare – coraz częściej królują na Polskich stołach. Wcześniej przedstawiłam wam już ryby oraz krewetki. Teraz pora na ogólną charakterystykę „owoców morza” :) Co tak naprawdę kryje się pod tą nazwą? Owoce morza to wszelkiego rodzaju skorupiaki oraz małże. Zalicza
się do nich również inne „dary morza”, które z powodzeniem wykorzystywane są w kuchni jak wodorosty, algi czy glony.

Dlaczego więc warto wprowadzić owoce morza do swojego jadłospisu?
Warto je spożywać nie tylko ze względu smakowych. Są również cennym źródłem łatwo przyswajalnego i pełnowartościowego białka. Obfitują w witaminy z grupy B ( witamina PP oraz B12) oraz w takie składniki mineralne jak jod, selen i fluor. Ponadto owoce morza możemy wykorzystać jako jeden z „dostawców” żelaza, cynku oraz magnezu. Skorupiaki oraz mięczaki są bardzo dobrym źródłem wapnia, a ostrygi są najbogatszym źródłem cynku. Dodatkową zaletą spożywania owoców morza jest również ich krótki czas przygotowania – idealnie pasują jeżeli chcemy szybko przygotować jakiś posiłek. Owoce morza doskonale nadają się również jako dodatek do sałatek, drobna przekąska czy jako główny posiłek.

KREWETKI
Niestety oprócz zalet owoce morza mają również i wady - bardzo często powodują uczulenia. Ponadto ludzie chorujący na dnę moczową powinni zrezygnować z jedzenia skorupiaków i mięczaków ponieważ zawierają one puryny, które podwyższają poziom kwasu moczowego we krwi. Osoby, które mają problemy z ciśnieniem lub na diecie niskosodowej również powinny ograniczyć spożywanie mięczaków i skorupiaków ze względu na ich sposób przyrządzania – najczęściej bowiem gotuje się je w osolonej wodzie.

Jak prawidłowo kupować i przechowywać owoce morza?
KALMARY
Jeżeli chcemy wprowadzić owoce morza do naszego jadłospisu warto zawsze przed kupnem sprawdzać ich kraj pochodzenia oraz termin przydatności do spożycia. Najlepsze i najbogatsze w witaminy i minerały są świeżo złowione owoce morza, ale oczywiście nie każdy jest w stanie takie zdobyć. Lepiej więc kupować mrożone bądź konserwowe w zalewie. Jeżeli jednak uda się nam gdzieś dostać żywe, nie należy ich przechowywać dłużej niż przez 2 dni (najlepsza temperatura przechowywania to 0-5 stopni).


Teraz przypatrzmy się trochę bliżej naszym dzisiejszym bohaterom ;)
- Kalmary – mają lekko gumowatą konsystencję, najlepiej kupować je świeże bądź zamrożone. Często podaje się je z masłem i czosnkiem. Wartość odżywcza w 100g produktu :
a) wartość kaloryczna : 83 kcal
HOMAR
b) białko : 16 g
c) węglowodany : 2,3 g
d) tłuszcz : 1,1 g


- Homary – sprzedawane są świeże, mrożone bądź ugotowane w wodzie. Ciekawostką jest, że żywy homar ma barwę jasnoniebieską, a dopiero po ugotowaniu staje się jasnoczerwony. Wartość odżywcza w 100g produktu :
a) wartość kaloryczna : 90 kcal
b) białko : 18,8 g
c) węglowodany : 0,5 g
d) tłuszcz : 0,58 g

- Krewetki – są to małe skorupiaki osiągające rozmiary nie przekraczające 10 cm. Nie poddane żadnej obróbce termicznej mają kolor bladoróżowy. Można je kupować w różnych postaciach – świeże,
mrożone, konserwowe w zalewie oraz jako dodatek w różnych sałatkach. Najpopularniejsze rodzaje krewetek to tygrysie i koktajlowe. Wartość odżywcza w 100g produktu :
a) wartość kaloryczna : 100 kcal
b) białko : 20,3 g
c) węglowodany : 0,9 g
d) tłuszcz : 1,7 g

MAŁŻE
- Małże – istnieją odmiany o miękkich i twardych skorupkach. Większe małże, które mają twardszą skorupkę, są używane przy produkcji zup. Mniejsze zaś je się na surowo. Wartość odżywcza w 100g produktu :
a) wartość kaloryczna : 80 kcal
b) białko : 10,4 g
c) węglowodany : 6,20 g
d) tłuszcz : 1,4 g

OSTRYGA



- Ostrygi – to mięczaki występujące w Morzu Śródziemnym. Wielbiciele ostryg jedzą je prosto ze skorupki, wcześniej skropione sokiem z cytryny. Wartość odżywcza w 100g produktu :
a) wartość kaloryczna : 81 kcal
b) białko : 9,4 g
c) węglowodany : 4,9 g
d) tłuszcz : 0,0 g




OŚMIORNICA
- Ośmiornice – można przyrządzać je podobnie jak kalmary. Przed jakąkolwiek obróbką termiczną należy odciąć ssawki oraz końce ramion. Głowę odcinamy. Mniejsze okazy można smażyć w całości. Wartość odżywcza w 100g produktu :
a) wartość kaloryczna : 198 kcal
b) białko : 22,5 g
c) węglowodany : 5,8 g
d) tłuszcz : 9,0 g



KRABY
- Kraby – zazwyczaj sprzedawane są żywe ( w skorupie bądź bez niej ), mrożone, albo konserwowe w puszkach.  Można je poddawać każdej obróbce termicznej. Podczas gotowanie – podobnie jak homary – kraby stają się czerwone. Wartość odżywcza w 100g produktu :
a) wartość kaloryczna : 101 kcal
b) białko : 20,3 g
c) węglowodany : 0,4 g
d) tłuszcz : 1,76 g


Warto więc jeść owoce morza bo są bardzo wartościowe no i oczywiście są jednym z lepszych źródeł białka!

A teraz pora na kolejny przepis ;) Dzisiaj owoce morza z ryżem i owocami

Składniki :
- 150 g mieszanki owoców morza
- 50 g ryżu
- pół opakowania mieszanki warzyw chińskich
- 10 g oliwy z oliwek
- przyprawy

Sposób wykonania:
Ryż ugotować w lekko osolonej wodzie. Gdy będzie już miękki odcedzamy, przekładamy na talerz do wystygnięcia. Na rozgrzaną patelnię wrzucamy warzywa, lekko dusimy pod przykryciem. Gdy już zmiękną, dodajemy owoce morza i najpierw podsmażamy, a później w powstałym sosie dusimy aż warzywa oraz mieszanka owoców morza będzie miękka. Całość przyprawiamy do smaku (jak kto lubi - ja oczywiście na ostro ;) ), nakładamy na odłożony wcześniej ryż.
Smacznego!

Propozycja podania jak zwykle u dołu ;)



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz