Jedną z ról tłuszczy jakich dostarczamy do organizmu jest branie udziału w tworzeniu tłuszczu organicznego, który za zadanie ma ochraniać nasze narządy wewnętrzne i utrzymać je na właściwym miejscu. Tak więc mimo ogólnej niechęci do naszego „tłuszczyku” musimy się z nim pogodzić i pozwolić mu na „zaatakowanie” naszego ciała ;)
Powszechnie wiadomo, że oliwa z oliwek jest zdrowsza od zwykłego oleju i bardziej polecana jest dla ludzi, którzy chcą stracić trochę ciałka ;) – a wszystko dlatego, że posiada mniejszą kaloryczność i wiele składników mineralnych.
Tutaj pewnie zaskoczę wielu z Was, ale popularna oliwa z oliwek wcale nie jest lepsza od zwykłego oleju rzepakowego. Obydwa oleje roślinne zawierają podobną wartość odżywczą. Podstawowe cechy przedstawione zostało w tabelce poniżej. ( żródło : www.tabele-kalorii.pl )
W podstawowych związkach zawartych w obydwóch olejach różnica jest minimalna. Dostrzec ją można przy zawartości kwasów tłuszczowych. Jakie znaczenie mają one dla organizmu człowieka? Kwasy tłuszczowe wielonienasycone to kwasy omega-6 i omega-3. Występują one w olejach roślinnych i rybach morskich.
W żywieniu określane są jako NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe). Dlaczego niezbędne?
Ponieważ organizm sam nie potrafi ich sobie wyprodukować, a są konieczne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Średnie zapotrzebowanie na NNKT dla dorosłego człowieka wynosi 8-10g. Taką ilość kwasów tłuszczowych zapewni spożywanie codziennie 3 łyżek oleju rzepakowego. Olej to również doskonałe źródło witaminy E, które chroni przed procesem starzenia się. Olej rzepakowy ma jej najwięcej ze wszystkich olejów roślinnych!
Źródła NNKT :
a) Omega-6 : oliwa z oliwek, olej słonecznikowy, kukurydziany, sojowy, sezamowy
b) Omega-3 : olej rzepakowy, lniany, z pestek dyni, z orzechów włoskich
c) Inne źródła omega-3 i omega-6 : ryby, orzechy, migdały, nasiona (słonecznika, dyni, sezamu), kiełki pszenicy, tłuste ryby (makrela, łosoś, tuńczyk), tran
Kwasy omega-6 obniżają poziom cholesterolu LDL – nazywany potocznie „złym” cholesterolem ponieważ
jego nadwyżka odkłada się w ściankach tętnic, tworząc miażdżycę i powodując choroby serca. Kwasy omega-3 obniżają ciśnienie krwi i mają działanie przeciwzapalne. Ponadto wpływają na odpowiednią pracę mózgu i układu nerwowego jak również na rozwój siatkówki w oku.
Warto zauważyć, że tak wychwalana oliwa z oliwek zawiera ponad 2 razy więcej nasyconych kwasów
tłuszczowych niż olej rzepakowy przez co jest mniej zdrowsza. Dlaczego? Ponieważ duża ilość nasyconych kwasów tłuszczowych działa niekorzystnie na układ krążenia.
Olej rzepakowy ma duże zastosowanie w kuchni, nadaje się do spożywania na zimno (jako dodatek do sałatek), do gotowania, smażenia i pieczenia. Podczas smażenia szybko zaczyna dymić w wyższej temperaturze i łatwo ocieka dzięki czemu smażone na nim potrawy są mniej tłuste. Ponadto olej rzepakowy nie wydziela toksyn podczas smażenia.
Oliwa z oliwek jest oliwą z pierwszego tłoczenia o najwyżej jakości, tłoczoną w temperaturze nie przekraczającej 40 stopni Celsjusza . Oliwa z oliwek extra virgin NIE NADAJE SIĘ DO SMAŻENIA!!
Dlaczego? Ze względu na dużą zawartość w niej przeciwutleniaczy i niski punkt dymienia (jest to temperatura przy której powstają niebezpieczne związki ) – w oliwie extra virgin wynosi ona 160 stopni Celsjusza.
Najlepsza temperatura w której powinniśmy smażyć potrawy to 180 stopni Celsjusza, podczas gdy punkt dymienia oliwy extra virgin to 166 stopni. W związku z tym stosujmy oliwe extra virgin do sałatek, dressingów, makaronów, do pieczywa i wszelkich innych zastosowań, które nie będą potrzebowały przyrządzenia w wysokiej temperaturze, ale za to będziecie wymagać od potrawy wyrazistego smaku :). Oliwa z drugiego tłoczenia (czyli ta mniej popularna) bardziej nadaje się do smażenia ze względu na swój skład chemiczny.
A więc podsumowując : co jest lepsze? Oliwa z oliwek czy olej rzepakowy? Decyzję pozostawiam Wam i zapraszam do dyskusji ;) Chętnie poznam Wasze zdanie na ten temat.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz