2 sierpnia 2014

„Ogórek, ogórek, ogórek zielony ma garniturek..”

Ogórek zaliczany jest do jednej z najstarszych roślin uprawnych – znany jest już od ponad 3 tys. lat. Do Polski został sprowadzony prawie 400 lat temu przez Ludwika XIV, który jako pierwszy zapoczątkował hodowlę szklarniową tego warzywa.

Skórka tego warzywa charakteryzuje się różnorodną barwą – od mlecznobiałej do ciemno zielonej. Zdarza
się, że na jednym ogórku może występować kilka odcieni zieleni. Wraz z „wiekiem” ogórka zmienia się również jego barwa. Z zielonego staje się żółty, a następnie pomarańczowy. Wtedy nie nadaje się on już do spożycia. W zależności od odmiany zmienia się również powierzchnia ogórka. Może być gładka, grudkowata bądź lekko pokryta włoskami. Kształtem mogą być cylindryczne, maczugowate bądź po prostu podłużne.

Jaki jest najlepszy sposób zjadania ogórka?
Dla niektórych żołądków świeże ogórki mogą być ciężkostrawne. Dlatego też najkorzystniejszym sposobem jest ich spożywanie w początkowym stadium dojrzewania ( gdy zielony kolor zaczyna się zamieniać w bladożółty). Łatwiej strawne są również kiszone ogórki bądź NIE posolona mizzeria.

Wartość odżywcza świeżego ogórka co prawda nie jest wysoka, ale to nie znaczy że jest niedoceniony. Ogórek zawiera bowiem  szereg związków, które mają działanie zasadowe, a więc odkwaszają organizm. Głównym składnikiem ogórka jest woda (ok. 96% objętości). Jeżeli szukamy znakomitego źródła witamin i soli mineralnych nie jest on najlepszym rozwiązaniem. Posiada bowiem niewielkie ilości witaminy C,K, witamin z grupy B, a z minerałów to nie wielka zawartość potasu, magnezu, miedzi i manganu. Właśnie ze względu na małą zawartość tych związków zaleca się spożywanie ogórków wraz ze skórką (zwłaszcza jeżeli pochodzą one z upraw ekologicznych bądź z własnego ogródka). Ogórek zawiera askorbinazę, który utlenia kwas askorbinowy, czyli niszczy witaminę C. Dlatego też ważne jest, aby nie łączyć pomidora z ogórkiem, gdyż całkowicie zabije to wchłanianie witaminy C do organizmu. Zawartość witaminy C w surowym ogórku jest coprawda niewielka, ale już kiszony ogórek i sok z niego ma jej sporo. Produkują ją drobnoustroje w procesie kiszenia. Ponadto w kwaśnym środowisku askorbinaza ulega zniszczeniu, więc można łączyć kiszony ogórek z warzywami bogatymi w witaminę C.

Ogórek ma również szerokie zastosowanie w medycynie oraz dietach. Dzięki małej zwartości kalorycznej oraz pomaganiu w usuwaniu wody z organizm polecany jest osobą odchudzającym się. Dzięki zawartości potasu spożywanie ogórka poleca się osobom cierpiącym na różne rodzaje chorób dróg moczowych, chorobach serca oraz przy reumatyzmie. Lecznicze właściwości mają także pestki z ogórka. Można je wykorzystać do przygotowania naparu przeciwko zapaleniu nerek i zatrzymaniu moczu.

Ogórki możemy podzielić na 3 grupy
- ogórki gruntowe - posiadają charakterystyczną chropowatą skórkę z włoskami, osiągające długość 10 do 15 cm - to właśnie te wykorzystywane są do kiszenia. Odmiany gruntowe lepiej tolerują niskie temperatury i są bardziej odporne na choroby,
- ogórki korniszony - wytwarzające krępe owoce o długości nie przekraczającej 7 cm. Najlepiej nadają się na marynaty,
- ogórki szklarniowe - ich owoce osiągają największe rozmiary (30 cm) i charakteryzuje je gładka skórka.

Ogórek znalazł też swoje zastosowanie w kosmetyce. Traktowany jest jako jeden z naturalnych środków
kosmetycznych.  Świeże plasterki z ogórka pomagają na zbyt mocną opaleniznę, opuchnięte powieki, cienie pod oczami, a nawet leczą lekkie oparzenia. Maseczka z ogórków łagodzi podrażnienia, zmiękcza ją, nawilża ją, tonizuje i odświeża bez względu na rodzaj skóry. Jako, że wyciąg z ogórka działa lekko ściągająco i oczyszczająco, jest on składnikiem wielu kremów, toników czy maseczek. Ze względu na przyjemny zapach, nuta ogórkowa pojawia się w wielu perfumach.

Dzisiaj podaje Wam przepis na moje ukochane ogórki w zalewie curry.

Składniki : 
2,5 kg ogórków (najlepiej korniszonów)
6 szkl wody
2,5 szkl cukru
2 łyżeczki soli
1 szklanka octu
6 łyżeczek curry (zazwyczaj jest to jedno opakowanie przyprawy)

Sposób wykonania :
Ogórki umyć, osuszyć, układać ciasno do słoików. Składniki na zalewę przelać do jednego garnka, mieszać aż do rozpuszczenia wszystkich składników, gotować 15 minut. Ciepłą zalewę przelewać do słoików, zakręcić zakrętkę. Pasteryzować 15 minut. Smacznego! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz