oraz zapach, ale również sprawimy, że potrawy będą zdrowsze.
Do najbardziej znanych i wykorzystywanych ziół w kuchni należą : bazylia, tymianek, majeranek, oregano i wiele, wiele innych. Przyjrzyjmy się im bliżej.
Bazylia – posiada delikatne listki o bardzo aromatycznym, specyficznym zapachu i smaku. Jako przyprawy można stosować ją zarówno świeżą jak również i w postaci suszonych listków. Bazylia idealnie pasuje do wszystkich rodzajów mięs – jako dodatek do marynaty wzbogaca smak mięsa i nadaje mu głębi. Możemy ją wykorzystywać nie tylko do mięs. Idealnie pasuje również do zup, sosów czy sałatek. Bazylia przede wszystkim jest ziołem charakterystycznym dla kuchni włoskiej ( dodawana jest do pizzy czy sosów pomidorowych). Pamiętaj jednak należy, aby nie gotować jej zbyt długo – straci bowiem smak. Co do przechowywania bazylii przeczytałam bardzo ciekawy pomysł. Wystarczy tylko wsadzić pączki liści do woreczka napełnionego powietrzem i wsadzić do zamrażalki.
źródło : grafika google |
Oregano – podobnie jak bazylia jest przyprawą kojarzoną głównie z kuchnią włoską. Za przyprawę mogą
służyć suszone bądź świeże listki. Smakiem i aromatem bardzo dobrze pasują do potraw mięsnych, a także sałatek czy makaronów. Świetnie łączą się z pomidorami podkreślając ich smak oraz zapach. Jednak podobnie jak w przypadku bazylii, oregano nie może zbyt długo poddawane być obróbce cieplnej gdyż wytwarza wtedy goryczkę niszcząc smak potrawy.
źródło : grafika google |
źródło : grafika google |
tymianek. Majeranek zazwyczaj kojarzony jest z kuchnią europejską i dodawany jest do sosów z owoców morza, ryb. Świetnie łączy się z sosem pomidorowym. Smakowo majeranek idealnie pasuje zarówno do warzyw jak również i do mięs. W Niemczech w dużych ilościach majeranek wykorzystywany jest przy produkcji kiełbas i wyrobów mięsnych.
źródło : grafika google |
Cząber – jest ziołem o bardzo wyrazistym i pikantnym smaku. Idealnie pasuje więc do stosunkowo łagodnych potraw bez przytłaczania ich smaku. Doskonale łączy się również w daniach z jajek. Potrawy, które trzeba gotować dość długo jak gulasze czy zupy, można doprawiać cząbrem. Jego pikantny smak i mocny aromat bardzo dobrze utrzymuje się w takich potrawach.
źródło : grafika google |
uważać z ilością, którą dodajemy do potraw. Świeże liście natomiast idealnie pasują jako dekoracja, przyprawa do sałatki bądź jako składnik popularnych sosów : tatarskiego, cielęciny Marengo czy w sosach francuskich. Estragon udoskonala również smak ryb, skorupiaków, dziczyzny, indyka oraz większości potraw z jajek. Aby wydobyć jego głębie smaku i zapachu należy dodać go na 15 minut przed końcem gotowania gulaszu bądź zup.
źródło : grafika google |
Każde z wyżej wymienionych ziół ma również właściwości lecznicze oraz zdrowotne. Jednak jako przyprawy są nieocenione jeżeli chodzi o wydobycie odpowiedniego smaku czy zapachu. Świetnie wydobywają z nich odpowiedni aromat. Zioła są również idealnym zamiennikiem soli kuchennej, nie tylko są zdrowsze (sól np. wypłukuje wodę z organizmu) ale i nadają potrawą znakomitego smaku. Dlatego coraz więcej Polaków wybiera zioła jako naturalne przyprawy do swoich potraw.
źródło : grafika google |
Bardzo ciekawe informacje. Dziękuję ;)
OdpowiedzUsuń