Zacznijmy jednak od podstawowych informacji na temat każdego składnika. Miód jest nie tylko pyszny, ale posiada również szereg właściwości zdrowotnych. Wzmacnia serce, koi skołatane nerwy, goi rany. Ma również działanie antybakteryjne – niektóre z znanych Nam bakterii zwalcza lepiej niż antybiotyki. Dlatego też miód ma uznanie w dermatologii – używany jest do szczególnie do eliminowania pryszczy oraz innych skaz. Mimo tego, że ma słodki posmak nie sprzyja powstawaniu próchnicy zębów. W Polsce najczęściej kupowany jest miód lipowy – bardzo łatwo się przyswaja do organizmu, a jego całkowite trawienie trwa nie całe 2 godziny. Ciekawostką jest, że 200 g miodu wypitego w dwóch porcjach łagodzi skutki nadmiernego spożycia alkoholu poprzedniego dnia. Ponadto jest bardzo polecany dla ludzi mających problemy z sercem – obniża on bowiem ciśnienie tętnicze, hamuje procesy miażdżycowe.
Cynamon jest jedną z najstarszych przypraw na świecie. Służy nie tylko jako przyprawa dodawana do przetworów owocowych, ciast czy dań kuchni indyjskiej. Używany jest również w medycynie jako składnik wielu preparatów oraz maści. Cynamon zapobiega nadkwaśności i działa przeciwbiegunkowo. Często można go znaleźć również w preparatach przeciwbakteryjnych. Ze względu na swój skład jest składnikiem maści przeciwzapalnych, o działaniu znieczulającym bądź
przy nerwobólach. W kuchni natomiast przyprawa ta nadaje potrawom charakterystyczny korzenny smak i zapach. Stosuje się ją zarówno do dań słodkich, jak i pikantnych. Największe zastosowanie cynamonu w Polsce można znaleźć w przyrządzaniu deserów owocowych, zwłaszcza zawierających jabłka (szarlotka, placki), pączków, kołaczy miodowych oraz napojów rozgrzewających, jak wino, piwo. Niestety cynamon ma również działanie negatywne. Unikać go powinny kobiety w ciąży (może wywoływać poronienia) oraz osoby leczące się na wrzody żołądka i dwunastnicy. Olejek cynamonowy może wywoływać również podrażnienia oraz reakcje alergiczne. Jednakże jako składnik inhalacji, cynamon bardzo dobrze łagodzi objawy przeziębień i schorzeń wirusowych.
Teraz do rzeczy. Miód w połączeniu z cynamonem posiada szereg zastosowań dzięki którym Nasz organizm poczuje się lepiej. Jest to między innymi : zapalenia stawów (pasta z miodu i wody w proporcji 1:2 + łyżeczka cynamonu), przeziębienie ( jedz przez 3 dni łyżkę ciepławego (nie gorącego!) miodu z 1/4 łyżeczki cynamonu), wzdęcia ( łyżka miodu i szczypta cynamonu). Jednak po świętach na pewno większość zainteresuje jeszcze jedno działanie tej mieszanki. Bowiem cynamon wraz z miodem oraz wodą może pomóc w pozbyciu się kilku zbędnych kilogramów. Jak to możliwe? Wystarczy tylko pić codziennie rano na pusty żołądek szklankę ciepłej wody wymieszanej z miodem i cynamonem. Jeśli będzie to regularne działanie można zauważyć spadek wagi nawet o kilka kilogramów.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz